خانه / ویــــژه / خمینی به مثابه یک راه

خمینی به مثابه یک راه

چهاردهم خرداد ماه ، سالگشت رحلت جان گداز یک رهبر دینی و سیاسی ایرانی است که نه تنها ملت اش به او عشق می ورزید و از او الهام می گرفت، بلکه آزادگان بی شماری در سایر ملت ها عاشقانه او را الگوی حیات اختماعی خویش قرار داده اند.

آیت الله العظمی امام خمینی، رضوان الله تعالی علیه، به عنوان یکی از برجسته ترین و با هوش ترین اسلام شناسان تاریخ، عملا اثبات کرد که اگر دین خدا درست فهمیده شود، وظیفه الهی درست تشخیص داده شود و به آن خالصانه و صادقانه فقط برای جلب رضایت خداوند متعال عمل شود، حضرت رب العالمین دل ها را به سوی بنده اش می کشاند و او را یاری می دهد؛ ان تنصروا الله ینصرکم و یثبت اقدامکم، اگر خدا را یاری کنید، خدا نیز یاری تان خواهد کرد و گام هاتان را استوار خواهد ساخت.

امام خمینی ره، آن گاه که وظیفه الهی خود را دانست، بدون هیچ ملاحظه ای و فقط برای اعتلای نام خدا و راه او، قیام کرد و با همراهی عاشقانه مردم، انقلاب و نظامی را بنیاد نهاد که آرام آرام منشا تحولاتی شگرف در ایران و جهان شد؛ و آثار فقهی و سیاسی قیام آن مرد خدا، همچنان رخ می نمایاند.

او قیام کرد تا در حد وسع و توان اش ، راه را بر ظلم و تبعیض و اسارت و استعمار و ذلت مردم مظلوم ایران ببندد و عرصه را برای اجرای منویات نورانی و حیات بخش اسلام هموار سازد. او از زمانی که قیام کرد همواره تاکید می کرد که وظیفه او و همراهان و مسوولان نظام اش، خدمت خالصانه و بی چشم داشت به مردم است و مقامات، هر چه بالاتر باشند، بیشتر باید پارسا و خود ساخته و “آدم” باشند. می فرمود، آخوند یا مسوولی که مهذب و آدم نباشد، کشور را تباه می کند و به اسلام، سیلی می زند.

او تا آخرین روز عمر پر برکت اش، تنها خدا را دید و مهم دانست اما پی در پی تاکید ورزید که  ملاک رای و نظر مردم است مادام که در تعارض با اسلام نباشد. او حتی در جهت تکریم و اهتمام به نظر اکثریت، برخوردهای کوبنده ای با شورای نگهبان و برخی مقامات داشت تا نشان دهد، جمهوریت نظام، شوخی بردار نیست.

این اسلام شناس در نوع خود بی نظیر، اهتمام به امور همه مظلومان و محرومان در تمام نقاط گیتی را وظیفه خود، به عنوان بک مومن، می دانست و تاکید داشت که نظام اسلامی موظف است در حد وسع و توانش، گره از کار دیگران نیز بگشاید. او، در تمام عمر، بر اخلاص و انجام کار ها برای خدا، و نه برای خود و رضایت و منفعت خود، اصرار می ورزید و خود، پیش از دیگران بدان عمل می کرد.

اندیشه و سبک زندگی فردی و اجتماعی امام خمینی، یک راه است. می توان گفت، راه خمینی، ترجمان “صراط مستقیم” و راه اسلام است. اندیشه خمینی و سبک زندگی او را می توان با مطالعه وصیت نامه او و سخنان اش فهم کرد؛ وصیت نامه امام، یک دوره فشرده اسلام شناسی است.

مباد کج فهمی ها، مصلحت اندیشی های فردی و جناحی، منفعت طلبی ها و بی تقوایی ها و خباثت ها و خیانت ها، راه نورانی خمینی را که راه رستگاری دو گیتی است، کور سازد و تمام زحمات او و یاران پاک باخته اش و شهیدان را بر باد دهد!

درود خدا بر او ؛ راهش پایدار و پر رهرو باد!

منبع: فرارو

این را هم ببینید...

تصاویر/ آنسوی بهار

آنسوی بهار تصاویری از طبیعت اردیبهشت طلحه عکس: حسین کرمی      

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.