دیار مهر http://deyaremehr.ir وبگاه فرهنگی اجتماعی خبری Tue, 27 Jun 2017 06:17:28 +0430 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 تصاویر/ عیدسعید فطر در طلحه http://deyaremehr.ir/51387 http://deyaremehr.ir/51387#respond Tue, 27 Jun 2017 05:44:24 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51387 نماز عید سعید فطر در طلحه

عکس: سید مرتضی حسینی

 

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51387/feed 0
تاثیرات منفی استفاده بیش از حد از تبلت http://deyaremehr.ir/51401 http://deyaremehr.ir/51401#respond Tue, 27 Jun 2017 05:25:31 +0000 http://deyaremehr.ir/51401

به گزارش دیار مهر؛ استفاده بیش از حد از تبلت سبب آسیب جدی به ستون فقرات و بروز بیماری دیسک کمر در افراد می شود که عصب سیاتیک را تحت تاثیر قرار می دهد.

استفاده بیش از حد  از تبلت در هنگام شب، خواب افراد را با اختلالاتی روبه رو می کند و مانع استراحت کافی بدن در افراد می شود.

کاهش اعتماد به نفس کودکان، از دیگر معایب استفاده از تبلت است. کودک باید بتواند به اسباب بازی مسلط باشد و دائم برنده شود تا احساس توانمندی کند و اعتماد به نفس آنها بالا رود که در بازی های تبلت و موبایل این اتفاق نمی افتد و کودکان پیاپی شکست می خوردند در نتیجه اعتماد به نفس آنها پایین می آید و   انتخاب نوع بازی ها باید به گونه ای باشد که کودک در آن پیروز نیز شود.

]]>
http://deyaremehr.ir/51401/feed 0
مراسم اختتامیه اولین مسابقات جام رمضان فوتسال بانوان شهر بوشکان +تصاویر http://deyaremehr.ir/51416 http://deyaremehr.ir/51416#respond Mon, 26 Jun 2017 06:14:57 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51416 مراسم اختتامیه اولین مسابقات جام رمضان فوتسال بانوان شهر بوشکان با حضور مسئولین بخش و شهر بوشکان و همچنین بانوان ورزشکار و ورزش دوست در محل سالن ورزشی انقلاب شهر بوشکان برگزار شد.

در این مراسم که عصر روز شنبه سوم تیرماه برگزار شد آقایان تنگستانی بخشدار بوشکان، صیادی نماینده اداره آموزش و پرورش بخش، نوروزی شهردار بوشکان، بازدار عضو شورای شهر بوشکان، حاج آقا برزگر روحانی مستقر در شهر بوشکان و مسئولین ورزشی آقای خرم نماینده اداره ورزش و جوانان بخش، خانم فخری مسئول ورزش بانوان بخش حضور داشتند و درپایان این مراسم با اهداء لوح سپاس و تشویق پرشور بانوان حاضر در سالن از تیم های شرکت کننده و همچنین از خانم دائمی فرد بعنوان مربی و برپا کننده این مسابقات، تقدیر و تشکر بعمل آمد.

لازم به ذکر است که این مسابقات برای اولین بار در بخش بوشکان برگزار گردید و طی مدت دو شب و بین سه تیم انجام شد که به ترتیب تیم های پیروزی بوشکان، صبای بوشکان و نگین سرخ بوشکان مقام اول تا سوم را از آن خود کردند. این مسابقات را خانم دائمی فرد بعنوان مربی فوتسال و مسئول ورزش بانوان شهر بوشکان در کنار حضور خانم فخری مسئول ورزش بانوان بخش بوشکان قضاوت و داوری کردند.

]]>
http://deyaremehr.ir/51416/feed 0
دلیل طپش زیاد قلب در بارداری http://deyaremehr.ir/51378 http://deyaremehr.ir/51378#respond Mon, 26 Jun 2017 05:54:38 +0000 http://deyaremehr.ir/51378

به گزارش دیار مهر، یکی از سؤالاتی که مطرح است درباره این است که “طپش قلب و نفس تنگی در بارداری به چه صورت است” که در این رابطه دکتر آرین ــ جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی توضیحاتی را ارائه کرد.

وی دراین‌باره عنوان کرد: اگر قبل از بارداری این حالات رخ دهد و اکنون شدیدتر شده است زیاد مهم نیست، چون در بارداری بین خون مادر و جنین ارتباط برقرار می‌شود و فشار بیشتری بر قلب مادر وارد می‌شود و اکثراً یا پرولاپس دریچه ای دارند و یا به آن دچار می‌شوند.

این جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی ادامه داد: ولی اگر چنین سابقه‌ای نداشتید (طپش قلب و نفس تنگی در بارداری) و حالا به طور فزاینده این حالات پیدا شده است حتماً به دکتر قلب مراجعه شود تا در صورت لزوم درمان لازم انجام شود.

]]>
http://deyaremehr.ir/51378/feed 0
برگزاری مسابقات فوتسال جام رمضان طلحه در ۳ رده سنی+ عکس http://deyaremehr.ir/51331 http://deyaremehr.ir/51331#respond Sun, 25 Jun 2017 18:34:32 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51331 مسابقات فوتسال جام رمضان در طلحه در سه رده سنی نوجوانان(۴تیم)، جوانان(۵ تیم) و پیشکسوتان(۵تیم) به صورت دوره ای برگزار شد.

این مسابقات  در شبهای ماه مبارک رمضان و در سالن ورزشی شهدای طلحه برگزار  که با استقبال بسیار خوب ورزشکاران و علاقه مندان همراه شد. در پایان این مسابقات تیم های گود نعمتی، عقاب و پرسپولیس به ترتیب موفق به کسب عنوان قهرمانی رده های پیشکسوتان، جوانان و نوجوانان شدند.

فرشاد فرخی مسئول برگزاری این مسابقات گفت: از پشتیبانی های پایگاه مقاومت بسیج ۱۵خرداد طلحه در رده پیشکسوتان و نوجوانان و  از خانواده آقای هوشنگ شهریاری در برگزاری رده جوانان (بنام زنده یاد هادی شهریاری) و همچنین آقای مجتبی نوروزی در کمک به برگزاری این دوره کمال تشکر داریم.

ایشان  همچنین خواستار حمایت بیشتر شورا و دهیاری طلحه در برگزاری مسابقات  ورزشی شد.

  

…………

………………………………..

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51331/feed 0
خداحافظ رمضان (سهراب فرخی) http://deyaremehr.ir/51366 http://deyaremehr.ir/51366#respond Sun, 25 Jun 2017 17:34:50 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51366
ماه رمضان هم رفت
ماه مبارک، ماه صیام،
ماه نزول برکت و رحمت
ماه تنزل فیهاا ملائکه والروح
…و ماهِ..ماه ماه.. ماهِ مهمااانی خدااااا
اینهایش بماند برای سخنران ها

اما برای من گفتن از دل تنگی هایم می ماند
خداحافظ رمضان
دلم تنگ میشود برای زولبیا بامیه های گرم و تازه ای که شربتش ازش چکه کنه
برای بوی حلیم و آش خانگی
برای شله زرد و …
دلم برای عرقی که بر تن پارچ بلور آب یخ می شینه تنگ میشه
برای لب های ترک خورده
برای دل ضعفه های دم افطار
دلم تنگ میشود برای بی حالی و بی رمقیِ
تنگ میشود برای یک چشم به سفره و چشمی به عقربهٔ ثانیه شمار
دلم تنننننگ میشود برای دلسوزی هاای مادرم روزهایی که ولاتم و باید با موتور به باغ برم و برگردم وقتی با اصرار میگوید که پارچهء خیسی بنداز رو صورتت
دلم برای شبها و مسابقات فوتسال جام رمضان تنگ میشود
دلم برای سفره های دور همی افطارمان تنگ میشود
دلم..دلم……دلم تنگ تنننگ میشود برای نمااز اول وقت
برای تسبیح و صلوات شمار
نمیدانم چرا برای من رمضان یعنی خاطره؟
اینکه من با خاطره هایم زندگی میکنم بماند ،ولی انصافا رمضان مملو از خاطره هاست
هر سال ماه رمضان یاد صدای دلنشین میرزا محمدحسین میفتم که در ان بلندگوی کوچک زرد رنگی که برکنج خانه خشت و گلی اش نصب بود دعای سحر میخواند،
یاد مقابله مرحوم حاج علی با اون نوع خاص نشستنش پشت رحل قران

یاد وسواس عجیب شهریار جوکار در پذیرایی
و نظم و سخت گیری های مرحوم مش عالی،
یاد مقابلهء مرحوم مش عالی که میفتم حسرتم باز تازه میشود، حسرتی که هممیشه به دلم ماند، اینکه ایکااااش چند سال بزرگتر بودم تا میتوانستم پله ها را بالا برم و به مراسم اصلی که در پنج دری بود راه یابم و مجبور نباشم پایین پیش بچه ها بنشینم
یاد پیالهء آب خنکی که از خمره یا مشک در میاوردیم
یاد دولک که در راس سفرهء افطار با اون پایه های بلندش شاهی میکرد

یااد…
چرخاندن موج رادیوی کوچک دوقوه برای پیدا کردن شبکهء بوشهر و
شنیدن صدای آسمانی ربنایی که نه اون روزها خواننده ش رو میشناختیم و نه …..و حسررت ،…..حسرت اینکه کااااش اون روزهاا میدانستیم که بعدهاا ارزو به دل شنیدنش خواهیم شد تا یک دل سیر گوشش میدادیم
یاد پدر
یاااد هندوانه ای که قبل از افطار از وسط میبرید تا نصفش سهم مایی که روزه نبودیم بااشد تا بعد از اذان با دل راحت تری افطار کند

یاد اولین روز روزه داری
روزی که حوالی عصر وقتی بی تابی های من و بهرام را میدید ما را به شمال ولات برد تا ساعات آخر را در حوض تلمبه زنده یاد رمضان گلکار سر کنیم
یاد سفره های افطار ان زمان
مادری که دیرش شده بود و جوون را میان انگشتان دوپایش سفت گرفته بود و دسته ها در مشت و با سرعت کشک می سابید تا ترید تازه بسازد
بوی نان گرمهء تیری
ریحاان تازه
و حلاوت دمباز کبکاب
……
یاد همممهء خاطرات نهفته در دل همدیاری های نازنینم بخیر
روح همه عزیزان رفته، شااااد
عید فطر مبارک

سهراب فرخی- تیرماه ۹۶

]]>
http://deyaremehr.ir/51366/feed 0
تقدیر از دکتر مشتاقی ، پزشک درمانگاه طلحه http://deyaremehr.ir/51360 http://deyaremehr.ir/51360#respond Sun, 25 Jun 2017 16:42:24 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51360 بسمه تعالی

لا طبیب من لا طبیب له ، لا رفیق من لا رفیق له

نازنینان ز شما بوی وفا می آید

نَکهت زندگی از کوی شما می آید

گر سلامت طلبی روی مگردان ز طبیب
که تن ساز به قانون شفا می آید

پزشک حاذق جناب آقای دکتر امین مشتاقی

کشور ایران بر خود می بالد که افرادی پاک نهاد و نیکو سرشت به پشتوانه ی توانایی و دانایی توشه گرفته از عِرق ملّی،میهنی و مذهبی در سودای تامین سلامت انسانها همت خویش را به کار گرفته اند و مجدانه تلاش می نمایند..
از طبیب عشق برای آن طبیب مهر، صحت، سلامت، سعادت و سیادت مسالت داریم و از اینکه با سعه ی صدر ، حس نوع دوستی و حُسن خلق و به پشتوانه ی دانش روز با همت، حمیت و تلاش جدی و با توجه به شرایط بسیار سخت و صعب در روستای طلحه ؛ با مهارت و دقت نظر نسبت به مداوای هم ولایتی ها در نهایت فرهیختگی و هوشمندی اهتمام ورزیدید، در کمال ادب و ارادت از محضر طبیبانه و ماهرانه ی شما در دهستان طلحه کمال تشکر و قدردانی را دارم .
امید است با دو بال اندیشه و ایمان در آسمان پیشرفت و تعالی بشریت و تا بی کرانه عالم هستی به پرواز درآمده و در برداشتن گام های مستحکم و مطمئن در مسیر مهرورزی به مردم ، سرآمد نیکان باشید..
من ا.. التوفیق
ابوذر شهبازی
یکم تیرماه هزار و سیصد و نود و شش

]]>
http://deyaremehr.ir/51360/feed 0
راه‌های عجیب کاهش وزن | فرهنگ نیوز http://deyaremehr.ir/51361 http://deyaremehr.ir/51361#respond Sun, 25 Jun 2017 14:38:03 +0000 http://deyaremehr.ir/51361

به گزارش دیار مهر، اگر تاکنون کم کردن وزن کار چندان سخت و  طاقت‌ فرسائی نبوده، یافته‌ ها نشان می‌ دهد که هرچه سن‌ تان بالاتر می‌رود، نه تنها حفظ حجم عضلانی برایتان سخت‌تر شده بلکه سوزاندن چربی هم به امری طاقت ‌فرسا تبدیل خواهد شد.

به گزارش نبض ما به نقل از مجله تناسب اندام، اضافه کردن ورزشبه این ترکیب، متابولیسم شما را افزایش  خواهد داد، و تعداد کالری هایی که شما هر روز می سوزانید را بیشتر می کند. بنابراین خلاص شدن از شر کالری هایی که به شکل چربی ذخیره شده اند، آسان تر خواهد شد.
اما گذشته از این دو رکن کاهش وزن، گزینه های دیگری نیز برای کم کردن وزن وجود دارد. در اینجا چند مورد از راه های عجیب و غیر معمول برای کم کردن وزن را بیان می کنیم!

یک روبان ببندید

خانم های فرانسوی برای کنترل مصرف غذایشان و کم کردن وزن ، یک ترفند ساده دارند: آنها در زیر لباسشان، یک روبان به دور شکمشان گره می زنند. هنگامیکه روبان شروع به تنگ شدن کرد، آنها متوجه می شوند که بقدر کافی غذا خورده اند! این کار به آنها کمک می کند نسبت به مقدار غذایی که می خورند آگاه باشند، و در نتیجه جلوگیری از پرخوری، آسان تر می شود!

یک عکس بگیرید

قبل از آنکه وعده ی غذایی تان را بخورید، یک عکس از آن بگیرید و به دقت به عکس نگاه کنید. همانطور که آن را بررسی می کنید، متوجه چیزهایی خواهید شد که وقتی اولین بار غذا را آماده می کردید، به آنها توجه نکرده بودید. شاید سس بیش از حدی به غذایتان اضافه کرده باشید، یا سهم سیب زمینی تان بسیار بیشتر از آن چیزی است که بنظر می آمد. این، یک ترفند ساده است که  به شما کمک خواهد کرد از آنچه می خورید، کاملا آگاه باشید!

مقابل یک آینه بنشینید

غذا خوردن در مقابل یک آینه می تواند بطور جدی به کاهش مصرف غذای شما کمک کند. شما نسبت به آنچه می خورید آگاهتر خواهید شد، و همچنین متوجه می شوید که در هنگام غذا خوردن، چطور بنظر می رسید. یک تحقیق دریافته افرادی که در هنگام صرف غذا مقابل آینه می نشینند، به اندازه ۳۳٪ کمتر غذا می خورند.

با وعده غذایی بزرگ شروع کنید

همیشه روزتان را با بزرگترین وعده غذایی آغاز کنید. صبحانه تان را به یک وعده غذایی بزرگ (حداقل ۷۰۰ کالری) تبدیل کنید تا شما  را ساعت ها سیر نگه دارد. ناهار را بزرگترین وعده غذایی بعدی و شامتان را یک وعده غذایی  کوچک در نظر بگیرید. با این روش، شما کالری بسیار بیشتری خواهید سوزاند و کم کردن وزن آسانتر خواهد شد.

یادداشت کنید

این مورد، شبیه مورد قبلی عمل می کند، و شما را نسبت به آنچه وارد بدنتان می کنید آگاهتر می سازد. یک دفترچه ی غذایی تهیه کنید و هر چیزی که در یک روز مصرف می کنید را در آن یادداشت کنید: هر فنجان آب، هر لقمه غذا، و هر تنقلاتی که هیچکس نمی بیند در حال خوردنش هستید. هر روز، آنچه را که نوشته اید مرور کنید، و ببینید آیا راهی برای بهبود عادات غذا خوردنتان در روز بعد وجود دارد یا خیر.

در دکور آبی غذا بخورید

آیا تا بحال اندیشیده اید که چرا هرگز رنگ آبی را در یک رستوران نمی بینید؟ دلیلش این است که آبی، رنگی است که اشتهای شما را سرکوب می کند. شما در اتاقی که با رنگ آبی دکور شده باشد، تا ۳۳ درصد کمتر غذا می خورید. برای کم کردن وزن ، در بشقاب های آبی، با دستمال های سفره ی آبی، و یک رومیزی آبی غذا بخورید. از رنگ های روشن و شاد مانند قرمز، نارنجی و زرد که باعث  برانگیختن حس گرسنگی می شوند اجتناب کنید.

از وانیل استفاده کنید

شمع های معطر وانیلی می توانند به سرکوب کردن اشتهای شما کمک کنند، بخصوص هوس شما برای خوردن یک دسر. افراد شیرینی دوست باید بلافاصله پس از تمام شدن وعده غذایی اصلی، یک شمع معطر وانیلی روشن کنند تا به احتمال بسیار کمتری، هوس دسر کنند.

یک سیب را بو کنید

مطالعات نشان داده اند که بوییدن یک سیب سبز می تواند اشتهای شما را در بین وعده های غذایی سرکوب کند. شما حتی مجبور نیستید سیب را دندان بزنید، بوی آن، به تنهایی کافی است. بوییدن موز نیز موثر است. اگر معده ی  شما غرغر می کند اما می دانید نباید چیزی بخورید، برای سرکوب کردن گرسنگی و در نتیجه کم کردن وزن ، یک سیب یا موز را بو کنید!

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51361/feed 0
علائم «ام اس» را بشناسید http://deyaremehr.ir/51358 http://deyaremehr.ir/51358#respond Sun, 25 Jun 2017 11:34:08 +0000 http://deyaremehr.ir/51358

به گزارش دیار مهر ،مهدی وحید دستجردی متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب گفت: درصد قابل توجهی از افرادی که به متخصصان مغز و اعصاب مراجعه می‌کنند، سیاهی رفتن چشم، هنگام بلند شدن از زمین را نشانه آغار ام اس تلقی می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه ام اس مربوط به کشور اسکاندیناوی و اسکاتلند است، افزود: ترس از این بیماری طی چند سال اخیر در میان هموطنان بیشتر شده است. در هر رشته از علم پزشکی، یک نکته طلایی وجود دارد؛ به عنوان مثال زمانی که از سکته قلبی یا مغزی صحبت می‌شود که تاکید بر پیشگیری است، در حالی که برای بیماری ام اس بایستی بر علائم ابتلا تمرکز شود تا روند درمان در موقع مناسب صورت گیرد.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب نژاد را از فاکتور‌های خطر در ابتلا به این بیماری دانست و گفت: شیوع ام‌اس در میان بانوان بیشتر است و بیشتر هم در سنین جوانی شاهد آن هستیم.

وی بیان کرد: استرس را نمی‌توان عاملی برای ابتلا به ام اس به شمار آورد، از سوی دیگر، علائم این بیماری بسیار مبهم و برای بانوان ترسناک است.

به گفته وحید دستجردی در رادیوسلامت، شایع‌ترین علامت بیماری ام اس گز گز کردن یا بی‌حسی است. فردی که ام اس دارد، دو دست و پای او همزمان یخ می‌زند یا داغ می‌کند و در بعضی از افراد مور مور یا سوزن سوزن می‌شود.

وی ادامه داد: این یکی از فرم‌های خیلی شایع است و نصف بدن شخص گزگز می‌کند یا خواب می‌رود یا بی حس شده یا از تنه به پایین حس ندارد و این علامت‌ها می‌توانند علامت ام اس باشند، به شرطی که حداقل ۲۴ ساعت طول بکشد، پس هرگونه خواب رفتگی دست و پا ام اس نیست.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب تصریح کرد: افرادی که خواب رفتگی دست و پایشان از یکی دو روز قبل شروع شده و خوب نمی‌شود و بیشتر می‌شود، فردی که یک سمت بدن خود را حس نمی‌کند یا از تنه به پایین احساس خواب رفتگی یا داغی یا سرما و یا بی حسی دارد، بایستی این علائم را جدی بگیرند.

وی در پایان یادآور شد: علامت بعدی در شروع بیماری ام اس ضعف است، ضعف یک کلمه کاملا مبهم و خیلی عمومی است و ضعفی که در بیماری ام اس مدنظر می‌باشد، به معنی کاهش قدرت است.

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51358/feed 0
تأثیر تلفن همراه بر توانایی مغز http://deyaremehr.ir/51356 http://deyaremehr.ir/51356#respond Sun, 25 Jun 2017 08:30:06 +0000 http://deyaremehr.ir/51356

به گزارش دیار مهر، این تیم تحقیقاتی تاثیر تلفن‌ همراه را برروی ۸۰۰ مفر بررسی کردند  و مشاهده کردند عملکرد کاربرانی که گوشی تلفن همراه خود را در اتاق دیگری قرار می‌دهند در مقایسه با آنهایی که تلفن همراهشان را در نزدیکی خود قرار می‌دادند  بهتر بود.

بر اساس گزارش sciencedaily، محققان دانشگاه تگزاس از این افراد خواستند مقابل سیستم رایانه‌ای بنشینند و به چند سوال که نیاز به تمرکز بیشتری داشت  پاسخ دهند.

طراحی این سوالات بر مبنای سنجش توانایی شناختی افراد بود و توانایی مغز آنها را در پردازش داده‌های دریافتی به چالش می‌کشید.

طبق این گزارش، نتایج این بررسی نشان داد که شرکت کنندگانی که تلفن همراه خود را در اتاق دیگری قرار داده بودند در مقیاسه با افرادی که تلفن همراه خود را در جیب یا کیف خود قرار داده بودند، عملکرد بهتر و در قیاس با افرادی که تلفن خود را روی میز قرار دادند در پاسخ دادن به سوالات عملکرد بهتری داشتند.

در واقع یافته‌های این مطالعه حاکی از آن است که داشتن تلفن همراه منجر به کاهش توانایی‌های مغز فرد می‌شود و عملکرد شناختی وی را مختل می‌سازد.

یعنی همین که فرد تلفن هوشمند همراه داشته باشد برای کاستن از عملکرد مغز وی کافی است.

]]>
http://deyaremehr.ir/51356/feed 0
تعداد ایرانی‌های شاغل در غول‌های فناوری جهان http://deyaremehr.ir/51354 http://deyaremehr.ir/51354#respond Sun, 25 Jun 2017 05:26:27 +0000 http://deyaremehr.ir/51354

به گزارش دیار مهر، ایرانی ها از ضریب هوشی ( IQ) و  میزان هوش هیجانی (EQ) نسبتا بالایی برخوردار هستند و این موجب رغبت بالای شرکت های مشهور جهان برای استخدام از بین هموطنانمان شده است.

بسیاری از شرکت هایی برای ما تبدیل به غول فناوری شده اند مانند شرکت های مایکروسافت ، اپل ، آمازون, سیسکو ، فیسبوک و مانند آنها تعداد قابل توجهی کارمند ایرانی در مقرهای مرکزی خود در کشور آمریکا دارند.

پس از آنکه دونالدترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا قانون منع مهاجرت از ۶ کشور از جمله ایران را ابلاغ کرد ، جدا ار حواشی سیاسی آن موجب شد تا بررسی هایی برای مشخص شدن تعداد ایرانی هایی که در شرکت های بزرگ فناوری کار میکنند صورت پذیرد که نتایج جالبی در پی داشت.

نتایج به دست آمده  در حالی است که تقریبا هیچ یک از این شرکت ها در ایران نمایندگی ندارند که بتواند موجب حضور ایرانی ها در سطوح بالاتر در این شرکت ها شود. اما این موضوع   به شرحی که در اینفوگرافیک زیر میبینید ، اتفاق افتاده است.

]]>
http://deyaremehr.ir/51354/feed 0
سرطانی با لقب “چنگار گوشتی” http://deyaremehr.ir/51352 http://deyaremehr.ir/51352#respond Sun, 25 Jun 2017 04:25:29 +0000 http://deyaremehr.ir/51352

به گزارش دیار مهر، پروفسور محمد اسماعیل اکبری درباره سرطان “سارکوما” عنوان می‌کند: سارکوما نوعی از سرطان‌هاست که همه نسوج بدن را گرفتار می‌کند.

وی ادامه داد: سارکوما انواع مختلفی دارد که بیشتر نسوج نرم را درگیر می‌کند، سارکوماها به‌طور عمومی به‌صورت تومور و غده پیدا می‌شوند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: محل بروز آنها در اندام‌ها یعنی دست، پا و شکم و به‌خصوص در قسمت پشتی شکم و در استخوان‌ها است.

اکبری بیان داشت: درمان اصلی سرطان “سارکوما” جراحی است؛ در حقیقت جراحی بهترین و مؤثرترین روش درمانی است، همچنین کنار جراحی، شیمی‌درمانی نیز تا حدودی می‌تواند کمک کننده باشد که البته نباید انتظار زیادی از آن داشت.

این فوق‌تخصص جراحی غدد و سرطان از دانشگاه جانزهاپکینز آمریکا عنوان کرد: رادیوتراپی همراه جراحی کمک‌کننده است. این عمل اگر امکان داشته باشد باید در هنگام عمل انجام شود (رادیوتراپی حین عمل) که در مواردی که علم مجوز می‌دهد کمک‌کننده است.

اکبری با تأکید بر اینکه معمولاً سارکوماها، گاهی به جراحی‌های مکرر احتیاج دارند لذا این امر ضروری است و نباید از آن اجتناب کرد، گفت: در خانم‌ها سارکوماهای رحم و اعضای زنانه بیشتر دیده می‌شود و معمولاً در صورت جراحی به‌موقع، جواب خوبی دریافت خواهیم کرد.

رئیس مرکز تحقیقات سرطان خاطرنشان کرد: در سارکوماهای اندام‌ها به‌ویژه بعد از عود، احتمال قطع عضو وجود دارد و در صورت توصیه جراح، باید به آن عمل کرد.
 

]]>
http://deyaremehr.ir/51352/feed 0
تصاویر/ روز قدس در بخش بوشکان http://deyaremehr.ir/51349 http://deyaremehr.ir/51349#respond Sat, 24 Jun 2017 13:07:11 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51349 تصاویر روز قدس در فاریاب

تصاویر روز قدس در طلحه

تصاویر روز قدس در شهر بوشکان

]]>
http://deyaremehr.ir/51349/feed 0
افتتاح زمین چمن مصنوعی فاریاب با حضور مسئولان استانی+ عکس http://deyaremehr.ir/51328 http://deyaremehr.ir/51328#respond Sat, 24 Jun 2017 12:35:21 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51328 زمین چمن مصنوعی شهدای فاریاب با حضور ویژه دکتر یوسفی مدیر عامل منطقه ویژه انرژی پارس و نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی افتتاح گردید، در این مراسم عده کثیری از مردم ورزش دوست شرکت نمودند تا از نزدیک شاهد افتتاح یکی بزرگترین زمینهای چمن فوتسال در استان باشند. امید است طلسم سالن ورزشی نیز به همت مسئولین برای این روستای پرجمعیت شکسته شود.

تاور

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51328/feed 0
چرا داخل استخر دمپایی ضروری است؟ http://deyaremehr.ir/51325 http://deyaremehr.ir/51325#respond Sat, 24 Jun 2017 12:08:58 +0000 http://deyaremehr.ir/51325

به گزارش دیار مهر، علیرضا فیروز متخصص پوست و مو  بیان کرد: کلر با اثر بخشی تخریبی که  روی چربی‌های سطح پوست دارد می‌تواند منجربه خشکی‌های شدید پوست و ایجاد خارش پوستی شود، از طرفی به ویژه در استخرهای روباز کلر ممکن است در افزایش احتمال آفتاب سوختگی نقش داشته باشد.

وی در ادامه گفت: به دنبال آفتاب سوختگی پوست در مراحل حاد می‌تواند فرد دچار قرمزی و احساس سوزش شده و سپس حالت پوسته ریزی به همراه دارد. بدیهی است به دنبال تماس‌های طولانی و مکرر با آب عوارض ویروسی از جمله بدخیمی‌های پوستی می‌تواند ایجاد شود همچنین احتمال ایجاد واکنش‌های حساسیت تماسی نیز در اثر مواجه با آب استخر حاوی کلر برای افراد مستعد وجود دارد.

این متخصص پوست و مو اظهار داشت: کلر موجود در آب استخر می‌تواند باعث تغییر رنگ موها و کمرنگ و کدر شدن آن شود که این عارضه می‌تواند به علت ترکیبات سولفات مس موجود در آب استخرها که به علت کنترل رشد جلبک در استخر استفاده می‌شود نیز ایجاد شود. اکسیداسیون مس توسط کلر می‌تواند تغییر رنگ موهای متمایل به سبز شود. علاوه بر آن موها خشک و شکننده شده و به این دلیل مراقبت‌های لازم از جمله کلاه شناه باید توسط افراد صورت گیرد.

وی یکی از جدی‌ترین عارضه های استخری را ویروس HPV دانست و گفت: از دیگر مشکلات، عفونت‌های قارچی و همچنین ویروس HPV است که به طور شایعی ممکن است در افرادی که در استخرهای عمومی شنا  می‌کنند دیده شود. این ویروس در بدن افراد علائم یا مشکلات بهداشتی ایجاد نمیکند لذا تشخیص آن فقط توسط پزشک میسر است. اما در برخی از موارد، انواع خاصی از HPV می‌توانند در قسمت‌های مختلف بدن باعث ایجاد  زگیل (توده غیرطبیعی و غیر سرطانی بر روی پوست) و یا زگیل تناسلی بشوند.

رئیس مرکز اموزش و پژوهش بیماری‌های پوست کشور متذکر شد: التهاب فولیکول مو (فولیکولیت) را می‌تواند یکی دیگر از عارضه‌های درگیری با بیماری‌های استخری دانست، که به دنبال استفاده از جکوزی به دنبال عامل عفونی « پسودومونا آئروژینوزا » می‌تواند ایجاد شود. این عارضه به صورت دانه‌های قرمز و چرکی که معمولا در نواحی که در معرض آب داغ بوده ایجاد می‌شود.همچنین فولیکول به دلیل التهاب فولیکول مو در اثر عفونت‌های مختلف و یا آسیب به فولیکول مو و بسته شدن دهانه آن رخ می دهد. در ضایعات فولیکولیت سطحی معمولا جوش‌های چرکی با زمینه التهابی و قرمز که در مرکز آنها یک مو وجود دارد همراه است. ضایعات بزرگ‌تر غالبا دردناک‌اند و بیشتر نقاطی چون سر، ران و زیر بغل را درگیر می‌کند. استفاده از یک صابون آنتی باکتریال و شستشو کافی آن و مصرف آنتی بیوتیک‌های خوراکی می‌تواند سودمند واقع شود.

فیروز برای جلوگیری از برخی از بیماری‌های استخری توصیه کرد: جهت جلوگیری از آسیب به موها توصیه می‌شود ار کلاه شنا استفاده شود. استفاده از کمی روغن بچه و مالیدن آن به موها قبل از شنا، شستن موها بلافاصه بعد از شناکردن با استفاده از شامپوهای ملایم و نرم کننده بسیار مفید و کمک کننده است. برای جلوگیری از خشکی پوست استفاده از لوسینهای بدن و روغن‌های نرم کننده طبیعی مانند روغن زیتون و نارگیل بسیار توصیه می‌شود. همچنین تاکید شده استفاده از دمپایی شخصی تا لبه استخر اقدامی مهم است و افراد باید آن را جدی بگیرند چرا که از برخی از ویروس‌ها مانند ویروس HPV به کف پا جلوگیری می‌کند. خشک نگه داشتن  و شستن مرتب وسایل مربوط به شنا از جمله حوله و مایو می‌تواند در پیشگیری از ابتلا به قارچ‌های پوستی موثر باشد.

به گفته وی، همچنین بیماری‌های عفونی پوست ناشی از آب استخرها شامل بیماری‌های قارچی، انگلی، ویروسی و باکتریایی است. عوامل قارچی از پوست افراد مبتلا در آب استخر جدا شده و روی پوست تمامی شناگران می‌نشینند. بعضی افراد به طور ژنتیکی دفاع کاملی در برابر عوامل قارچی دارند، لذا هیچ گاه دچار ضایعات قارچی نمی‌شوند، ولی افراد مستعد خصوصا آنها که به دلیل ابتلا به بعضی بیماری‌های ضعیف کننده سیستم ایمنی مانند لوپوس، بیماری قند، کم خونی ، مصرف داروهای کورتونی و… به آسانی به این عوامل قارچی مبتلا شده‌اند، پوست شان بیمار می‌شود. در صورت بروز هر گونه عارضه جدی‌تر توصیه می‌شود که افراد به پزشک مراجعه کنند.
 

]]>
http://deyaremehr.ir/51325/feed 0
راهکارهای اورژانسی برای درمان آفتاب سوختگی http://deyaremehr.ir/51323 http://deyaremehr.ir/51323#respond Sat, 24 Jun 2017 07:03:37 +0000 http://deyaremehr.ir/51323

به گزارش دیار مهر، در روزهای گرم سال مهمترین توصیه پزشکان پوست استفاده از  کرم‌های ضد آفتاب برای همه افراد در هر سن و سالی است. اما اگر ضدآفتاب یادتان رفت و زیر اشعه خورشید پوست‌تان سوخت چه راهکارهایی در دسترس‌تان است؟

آفتاب سوختگی برای خیلی‌ها پیش می‌آید. ممکن است به هر دلیلی مدت زیادی در آفتاب معطل شوید و هیچ سایه‌ای هم نتوانید برای خودتان پیدا کنید.

هر چند پیشگیری همیشه بهتر از درمان است و تا می‌توانید باید کاری کنید که دچار سوختگی نشوید اما در موقع مواجهه با این مسئله چه کارهایی بهتر است؟

۱- مسکن

مسکن‌ها می‌توانند به کاهش درد و التهاب ناشی از آفتاب سوختگی کمک کنند.

۲- خنک کردن پوست

با گذاشتن حوله یا پارچه آغشته به آب سرد روی پوست به مدت ۱۵ دقیقه، محل آفتاب سوختگی را خنک نگاه دارید یا دوش آب سرد بگیرید. اگر پوست آفتاب سوخته تاول زده بهتر است در وان آب سرد پوست را خنک نگاه دارید.

۳- حفظ آب بدن

آفتاب سوختگی ممکن است باعث از دست رفتن رطوبت بدن از طریق پوست شود. نوشیدن آب زیاد می‌تواند جلوی از دست رفتن آب بدن را بگیرد و در مجموع به بازیافت سلامت کمک می‌کند. دراین مواقع باید از نوشیدن الکل پرهیز کرد چون کاهش آب بدن را تشدید می‌کند.

۴- مرطوب نگاه داشتن پوست

پس از دوش گرفتن و یا سپری کردن مدتی در وان آب سرد، با کرم یا لوسیون‌های بدون عطر پوست آفتاب سوخته را نرم و مرطوب کنید. آلوورا و لوسیون‌های حاوی سویا در مرطوب و نرم نگاه داشتن پوست موثرند. آلوورا علاوه بر نرم نگاه داشتن پوست خاصیت ضد التهاب هم دارد.

۵- استفاده از کرم‌های حاوی استروئید ضعیف

استفاده از کرم‌های حاوی استروئید ضغیف، مثل کرم هیدروکورتیزون ۰٫۵ یا ۱ درصد، برای ۴۸ ساعت می‌تواند درد و ورم آفتاب سوختگی را کاهش داده و روند بهبود را تسریع کند.

۶- به تاول‌ها دست نزنید

تاول سوختگی را نترکانید چون ممکن است باعث عفونت شود یا جای آن باقی بماند. پس از چند روز تاول‌ها خود به خود فروکش خواهند کرد، تا آن وقت سعی کنید مراقب پوست خود باشید.

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51323/feed 0
تصاویر: راهپیمایی روز قدس در طلحه http://deyaremehr.ir/51309 http://deyaremehr.ir/51309#respond Fri, 23 Jun 2017 08:20:13 +0000 http://deyaremehr.ir/?p=51309 دیار مهر: مردم روزه دار طلحه ، همراه و همدل با سایر هم میهنان مان در راهپیمایی روز جهانی قدس شرکت کردند.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی ، ضمن تجدید میثاق با آرمان بزرگ امام راحل (ره) ” آزادی فلسطین” ، از اقدامات خصمانه دشمنان ایران اسلامی ، ابراز تنفر کردند.

قرائت قطعنامه و سخنرانی از دیگر برنامه های این روز بود .

عکس: سید مرتضی حسینی

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51309/feed 0
خداحافظی با چراغ‌های راهنما؟ | فرهنگ نیوز http://deyaremehr.ir/51306 http://deyaremehr.ir/51306#respond Thu, 22 Jun 2017 09:09:44 +0000 http://deyaremehr.ir/51306

به گزارش دیار مهر، مهندسان آژانس علوم، تحقیقات و فناوری سنگاپور یک فناوری جدید مبتنی بر الگوریتم بنام “حباب مجازی” برای خودروهای خودران طراحی کرده اند که نیاز به چراغ‌های راهنمایی را از بین خواهد برد.

این سامانه با کنترل خودکار سرعت و فاصله خودرو با خودروهای دیگر در واقع خودرو را داخل یک حباب مجازی قرار می‌دهد، به طوری که تا رسیدن به مقصد دیگر نیازی به ترمز و توقف نخواهد بود.

به گفته مهندسان این پروژه با ترکیب کروز کنترل هوشمند با سیستم ارتباطات داخلی خودروها برای همیشه نیازی به چراغ‌های راهنمایی نخواهد بود و همه تردد راحت تری در شهر خواهند داشت.

این سامانه با یک ویژگی به نام “نیروی دافعه سازگارشونده” کار می‌کند، به طوری که هر چه دو خودرو به هم نزدیک‌تر شوند توسط این سامانه به عقب رانده می‌شوند و در واقع فاصله ایمنی در همه حال رعایت می‌شود.

البته این موضوع بدین معنی نیست که دو خودرو با ترمز فاصله شان را از هم حفظ می‌کنند، بلکه سامانه هوشمند خودرو با پردازش کلی مسیر اعم از میزان ترافیک و راه‌های پیش رو بدون ترمز خودرو را پیش خواهد برد.

]]>
http://deyaremehr.ir/51306/feed 0
چرا باید برنج قهوه ای بخورید؟ http://deyaremehr.ir/51304 http://deyaremehr.ir/51304#respond Thu, 22 Jun 2017 05:03:30 +0000 http://deyaremehr.ir/51304

به گزارش دیار مهر، مینو حاجیان با اشاره به اینکه برنج قهوه ای بخشی از فیبر، موادمعدنی، ویتامین و برخی از ترکیبات فنولی مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند و پیشنهاد می شود به دلیل خواص سلامتی بخش آن در رژیم غذایی هفتگی افراد حداقل به میزان دوبار در هفته قرار گیرد.

این کارشناس ارشد ﺍﺩﺍﺭه ﻏﺬﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬﺍ ﻭ ﺩﺍﺭﻭ با اشاره به اینکه غلات کامل و سبوس دار از جمله سالم ترین مواد غذایی محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: برنج قهوه ای از جمله غلات کامل است و می‌توان همراه با مصرف غلات کامل دیگر مانند جو و گندم کامل خطر ابتلا به دیابت را کاهش داد.

حاجیان تاکید کرد: برنج قهوه ای بخشی از فیبر، موادمعدنی، ویتامین و  برخی از ترکیبات فنولی مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند و پیشنهاد می‌شود به دلیل خواص سلامتی بخش آن در رژیم غذایی هفتگی افراد حداقل به میزان دوبار در هفته قرار گیرد.

کارشناس ارشد ﺍﺩﺍﺭه ﻏﺬﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬﺍ ﻭ ﺩﺍﺭﻭ، تصریح کرد: سازمان غذا و دارو برای واحدهای متقاضی فرآوری و بسته بندی برنج قهوه ای پروانه ساخت یا شناسه نظارت کارگاهی صادر می‌کند.

وی گفت: کیفیت پخت و خوراک برنج قهوه ای نقش موثری در ترویج مصرف و پذیرش این محصول توسط مصرف کننده دارد و پس از برداشت پوسته ابتدایی خارجی ترین لایه شلتوک در کارخانه فرآوری برنج، برنج قهوه ای، برنج سفید حاصل می‌شود که لایه سبوس آن گرفته شده است.

حاجیان با بیان اینکه برنج قهوه ای از ارزش غذایی بالاتری نسبت به برنج سفید برخوردار است، افزود: هر چه میزان صیقل بیشتر باشد برنج تولیدی سبوس کمتری داشته شفاف و شیشه ای تر خواهد بود.

وی بیان کرد: کیفیت پخت و خوراک برنج قهوه ای نقش موثری در ترویج مصرف و پذیرش این محصول توسط مصرف کننده دارد و لازم است به تدریج با فرهنگ‌سازی، ترویج خواص برنج قهوه ای و بهبود جایگاه مصرف برنج قهوه ای در رژیم غذایی هفتگی مصرف کنندگان باز شود.

کارشناس ارشد ﺍﺩﺍﺭه ﻏﺬﺍ ﺩﺭ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻏﺬﺍ ﻭ ﺩﺍﺭﻭ، در پایان خاطرنشان کرد: برنامه ارتقای ایمنی و سلامت محصول برنج از آبان ماه ۹۲ در دو سطح واردات و تولید داخل در سازمان غذا و دارو مصوب و به صورت کشوری اجرا شده است.

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51304/feed 0
شیمی درمانی در کودکی تاثیر بلندمدت بر حافظه دارد http://deyaremehr.ir/51302 http://deyaremehr.ir/51302#respond Thu, 22 Jun 2017 04:01:52 +0000 http://deyaremehr.ir/51302

به گزارش دیار مهر، محققان بلژیکی ۳۱ جوان را که در کودکی تحت شیمی درمانی قرار گرفته بودند بررسی کردند. میانگین سنی این افراد در زمان شیمی درمانی ۶ سال بود. محققان این افراد را با گروه کنترل متشکل از افراد جوانی که تحت شیمی درمانی قرار نگرفته بودند مقایسه کردند.

هر دو گروه در تست های حافظه بلندمدت و توانایی تمرکز نمرات مشابهی داشتند. به گفته محققان، این مهارت ها از جمله توانایی های هستند که قبل از قرارگرفتن بازماندگان سرطان در معرض شیمی درمانی، رشد یافته اند.

اما محققان دریافتند در مقایسه با گروه کنترل، بازماندگان سرطان دارای انعطاف پذیری فکری و حافظه کوتاه مدت ضعیف تری بودند. این مهارت ها در سنین بالاتر رشد می کنند.

آیریس النز، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه لوون بلژیک، در این باره می گوید: «تست های که نیاز به تغییر وضعیت سریع بین مهارت ها یا به خاطر سپردن اطلاعات جدید برای مدت زمان کوتاه دارند بسیار برای بیمارانی که قبلا مبتلا به سرطان بودند دشوارتر بود. مرحله رشد مغز در ابتدای درمان سرطان احتمالا نقش تعیین کننده ای دارد.»

محققان همچنین میزان پروتئین موسوم به p-Tau را در مایع مغزی بیماران اندازه گیری کردند. این پروتئین بخشی از ساختار درونی سلول های عصبی است.

به گفته تیم تحقیق، «ما نمونه های مایع مغزی را در طول درمان جمع آوری کردیم. سپس میزان p-Tau را برای اندازه گیری آسیب به سلول های مغزی آنالیز کردیم. ما دریافتیم میزان بالای p-Tau می تواند پیش بینی کننده مشکلات شناختی در سنین بالاتر باشد.»

 

]]>
http://deyaremehr.ir/51302/feed 0